W Turowcu powstanie biogazownia.
opublikowano: 2019-11-22 12:15:54

Litewski inwestor Modus Energy oraz spółka z grupy kapitałowej  Green Genius w marcu 2020 roku rozpoczną budowę biogazowni w Turowcu w gminie Wojsławice. Jej zasadniczym celem będzie produkcja energii z surowców naturalnych.

Delegacja samorządowców i rolników na czele z wójtem Henrykiem Gołębiowskim w dniach 19 - 21 listopada br udała się z wizytą na Litwę, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownią i zapoznać się z zasadami współpracy z rolnikamii podmiotami produkcji rolniczej.

         Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą w Polsce realizowaną przez te litewskie  firmy, które  planują w kolejnych latach zbudować jeszcze 15 biogazowni w różnych regionach naszego kraju. Tak więc ta w Turowcu będzie miała charakter wzorcowy i będą ja odwiedzać osoby  z różnych miejscowości, w których planowane są nowe lokalizacje.

         Nowoczesny proces technologiczny polegający  na obiegu zamkniętym zastosowany w biogazowni nie stwarza żadnych problemów zapachowych, ani nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Natomiast będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gminy.

         Jedną z korzyści będzie możliwość przekazywania do biogazowni substratów pochodzenia rolniczego oraz pozyskania z biogazowni naturalnego organicznego nawozu o bardzo dobrych parametrach. Dodatkową korzyścią z funkcjonowania biogazowni w rejonie jest możliwość przetwarzania wszelkich organicznych odpadów, które mogą być uciążliwe dla rolników. Kolejne korzyści z działalności biogazowni, to generowanie przez tą jednostkę bardzo dużych ilości ciepła do wykorzystania na cele grzewcze, poza zasadniczym celem produkcji energii elektrycznej.

         Korzyści dla gminy Wojsławice z faktu powstania biogazowni, to wpływy z tytułu podatku od nieruchomości oraz zatrudnienie pracowników. Ponadto firma na etapie budowy chce współpracować z lokalnymi firmami budowlanymi z różnych branż, a w czasie eksploatacji biogazowni rozwinie się sieć współpracy z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami.

         Przedstawiciele samorządu gminy Wojsławice nie ukrywają  zadowolenia z faktu podjęcia decyzji przez zagranicznego inwestora o rozpoczęciu budowy biogazowni w naszej gminie.  Tego typu działalność wpisuje się w strategię rozwoju gminy Wojsławice - mówi wójt gminy Henryk Gołębiowski. Nasz rozwój powinien być ukierunkowany na wykorzystaniu potencjału naszej gminy. Z jednej strony to rolnictwo i właśnie w ten kierunek wpisuje się biogazownia, a drugi obszar rozwoju gminy to turystyka, której w ostatnim okresie poświęciliśmy wiele uwagi poprzez realizację inwestycji i różnych przedsięwzięć wpisujących się w tą działalność.

             

powrót